5 Şubat 2016 Cuma

bu yazara bu adama ve bu oyuncuya ba-yıl-dım

   Bu aralar okuduğum bir kitaptan bahsedeceğim.Kısacası gıybet yok hiç heveslenmeyin.
Hangi kitap mı ?  STEVE JOBS .Tahmin edeceğiniz gibi bir biyografi kitabı.Okurken bu kadar sürükleneceğim bu kadar adama hayran olacağım ve böyle bir insan nasıl bu kadar başarılı ve bu kadar geçimsiz bir şey olacağını tahmin edemezdim.Adam o kadar az kişiyi gerçekten sevip,saygı duymuş ki ; acaba tanışma şansımız olsa benim için ne düşünürdü , manyak iyi mi yoksa boktan mı derdi merak ettim.Şimdi de en hayran oldum kısımdan bahsedeceğim.Yazarı Walter Isaacson.

           

     Ben genel olarak biyografileri severim ama bu adam resmen çığır açmış.Bir kitapta nasıl olur da yazarın en ufak fikrini veya kelimesini hissetmezsiniz anlamadım ve hayretlerim şaştı.Sanırsın adamın hayatından o diyalogları kesti yapıştırdı araya hiç girmedi.O hissi verdi resmen.Hayran oldum hayran !  Bu yazarın başka biyografik eserlerini de okuyacağım kesin.
     Bu kitaptan hemen önce Can Dündar'ın Abim Deniz kitabını okumuştum.Bu arada Can Dündar'da bayıldığım! bir yazar.Hiç kimin olduğunu söylemeden bana Can Dündar yazısı getirseniz ben onun olduğunu az çok tahmin ederdim üslubundan.İşte abim deniz'de de böyle oldum.Bence hiç de hoş olmadı.Nasıl desem bir objektiflik yoktu.Sanki birinin yaşamını anlatıyor gibi değil de o kişinin reklamını yapıyor hissi vermişti bana.Sevemedim.Yine de umudumu kaybetmeyip en kısa zaman da Can Dündar'ın kaleme aldığı Birand'ın biyografisini okuyup emin olacağım.

     Neyse tekrar Steve Jobs'a dönelim bu sefer filmine.Steve Jobs filminin 2013 yapımı olanı 2015 yapımı olanından güzeldı.Çünkü Steve Jobs'ı oynayan Ashton Kutcher çok başarılıydı.Hem görünüm olarak hem el kol mimik olarak resmen aynısı olmuştu.Çok çok çok hoştu.Ayy durun bunu siz de görmelisiniz bence.İşte bahsettiğim ; 

    
5 yorum:

mars beyinli dedi ki...

Kitabı okumadım cidden merak ettim. Film konusunda kesinlikle katılıyorum 2013 yapımı olan daha güzel.

Cessie dedi ki...

Ben de seviyorum biyografi okumayı. Hiç ilgim yok bu adama gerçi ama, bakacağım kitaba.

Kafa Dergi dedi ki...

Biyografi acaba sıkar mı diye düşündüm ilk gördüğümde... :)

Bu arada, blogumda sizin yazı linkinizi paylaştım bir kez daha. Sevgiler... :)

çokomell dedi ki...

mars beyinli : kitabı filminden kesinlikle daha güzel.

cessie : Benim de ilgim yoktu ama başlayınca nasıl sevdim anlatamam.Adam uyumsuzluk abidesi biriymiş.

Kafa dergi : Bence sen her türden mutlaka okumalısın.Sonuçta bir yazarsın bence tüm dillerden biraz oku zorla kendini.

deeptone dedi ki...

güzel filmdi evet. bir tane daha var bak jobbs'un hayatı film. "pirates of silicon valley" (1999). 6 şubatta yazmışım iki filmi de. film seçkisi 7. jobbs bi çeşit dahi de mi. yıkanmıyor hep aynı şeyleri giyiyor ama ne kadar zeki. aşton kaçır da ne yakışıklı diy mi :) abim denizin de fotolarına baktımdı :) jobbs ne kadar asi adam yaa :) çok asi ve yaratıcı olduğu için amerika onu pek sevmiyor aslında. bill gates'i seviyor amerika. bill ise biraz numaracı, jobbs'tan aşırıyor bilgileri :)

Yorum Gönder